MACD

Hareketli ortalamalardan oluşturulmuştur bu nedenle trend takip eden bir göstergesidir.  Teknik analizde fiyatın kısa dönemli eğilimiyle uzun dönemli eğilimi arasındaki ilişkiyi gösterir.  Kısa vadeli (12 günlük ) ortalama ile uzun vadeli 26 günlük ortalama arasındaki farkın alınmasıyla oluşturulmuştur. (Seçilen coine, analiz edilen duruma göre MACD’nin periyodu değiştirilebilir. Ekran üzerinde varsayılan olarak kullanılan periyot 26 ve 12 günlük üssel ortalamaların farkıdır.)

Sıfır seviyesi göstergenin merkezidir. MACD sıfır seviyesinin altında ve üstünde hareket eder. 12 günlük ortalamanın değeri 26 günlük ortalamanın değerinden yüksek olduğu zaman MACD sıfır seviyesinin üzerindedir MACD sıfır seviyesinin üzerindeyken, kısa vadeli talep uzun vadeli talepten güçlüdür bu durum alıma yorumlanabilir. 12 günlük hareketli ortalamanın değeri 26 günlük hareketli ortalamanın değerinden düşük olduğunda MACD sıfır seviyesinin altındadır. MACD sıfır seviyesinin altındayken satımı işaret eder.

MACD indikatörü yorumlanırken tetik çizgisi olarak, 9 günlük üssel hareketli ortalama kullanılmaktadır. Kesikli çizgiyle (trigger çizgisi)  gösterilen 9 günlük üssel hareketli ortalamanın   histograma göre durumu yorumlanır. Histogram sıfır çizgisinden yukarı doğru hızlıca hareket ettiğinde kesikli çizginin histogramı aşağı doğru kesmesi satış sinyali olarak yorumlanır. Histogram negatif bölgede sıfır çizgisinden uzaklaştığında kesikli çizginin histogramı yukarı doğru kesmesi alış sinyali olarak yorumlanır. MACD özellikle sıfır çizgisinin etrafında hareket ederken hatalı sinyaller üretebilmektedir. Yada Macd Sma:3 olarak ayarlayabilirsiniz. İchimoku indikatörü ve Stokastik indikatör ile beraber kullanabilirsiniz. 1-2 saatlik kullanılınca güzel sonuçlar verebiliyor.

MACD GÖSTERGESİ NASIL YORUMLANIR?

MACD göstergesinin 3 tane en çok kullanılan yorumlanma methodu vardır.

  1. Kesişmeler: MACD göstergesi sinyal çizgisinin altına düşerse bu aşağı yönlü bir sinyal oluşturmakta olup satış zamanının geldiğine işaret edebilir. Tersi durumda ise MACD göstergesi sinyal çizgisinin üzerine çıkarsa bu yukarı yönlü bir sinyal oluşturmakta ve alış seviyelerinin geldiğine işaret edebilir. Çoğu yatırımcılar yanlış sinyallerin önüne geçebilmek için kesişme seviyesinin de üzerini beklemekte fayda olduğunu düşünmekteler.
  2. Ayrışmalar: Finansal bir ürünün fiyatı MACD göstergesinden ayrışırsa bu mevcut trendin sona erdiği anlamına gelmektedir.
  3. Anormal Yükselişler: MACD göstergesi anormal bir şekilde yükselirse bu kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı yukarı yönlü ittiğini göstermektedir. Bu da ilgili coinin aşırı alım bölgesinde olduğu ve kısa sürede normal haline döneceğine bize gösterir. Yatırımcı ayrıca sıfır çizgisinin altını ve üstünü de sinyal olarak dikkate almalıdır. MACD göstergesi sıfır çizgisinin üzerindeyken, kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamanın üzerindedir ve yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini göstermektedir. Sıfır çizgisinin altı ise bunun tam tersini ifade etmektedir.
İLGİLİ  Heiken Ashi (HE-AS) Göstergesi

STOKASTİK

Stokastik indikatörü 1950’lerde George Lane tarafından geliştirilen bir momentum indikatörüdür. Stokastik indikatörü belirli bir periyod içerisinde yüksek ve düşük değerlerin mevcut fiyata olan yakınlığını bizlere göstermektedir.
Stokastik indikatörü hacim ve fiyatı takip eden bir indikatör değildir. Bu indikatör fiyatın momentumunun veya hızını ölçmektedir. Temel teknik analiz kuralı olarak momentum fiyattan daha hızlı yön değiştirmektedir.
Tek basina bir indikatörü kullanmayınız yerine baska bir indikator ile kullanmak daha dogrudur. Mesela stokastik oskilator (RSI benzeri-stochastic rsi endikatörü) kullanilabilir. İkisi arasinda ilk sinyalin oskilator tarafindan gelmesi daha dogrudur, nitekim ilk sinyal macd’den gelirse sideways move dedikleri ne yukari ne asagi giden ama hep ayni aralikta giden bir grafik gözlenmesi muhtemeldir.
Finans piyasasında teknik analiz yaparken sıklıkla kullanılan eğrinin 20 ile 80 barajları arasına her daim tekrar döneceği prensibine sahip, eğri 0-20 arasında ise size alış, 80-100 arasında ise size satış öngörüsünü kazandıran osilatör.

Stokastikte iki çizgi kullanılır. %K çizgisi ve %D çizgisi. Bu eğrilerin birbirlerini alttan veya üstten kesmelerine göre “Al” veya “Sat” kararına varılır. Ana eğri K eğrisidir ve genelde kesintisiz bir çizgiyle gösterilir. %D çizgisi %K eğrisinin basit hareketli ortalamasıdır ve fiyat değişimleri ile ilgili sinyalleri sağlar. Fiyatlar yeni zirve noktaları oluştururken %K çizgisi bu değişimleri onaylamazsa ( uyumsuzluk) trendin aksi yöne dönme ihtimali artar. Bunun tam tersi, fiyatlar yeni dipler oluştururken %K eğrisi bunu tekrarlamıyorsa bu, fiyatların yükselişe geçeceği anlamına gelen bir uyumsuzluktur. %K çizgisinin %D çizgisi üzerine çıkması alım sinyali, altına geçmesi ise satış sinyalini bizlere göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir