RSI: Relatif Güç Endeksi. RSI osilatörünün 9 ve 14 günlük kullanımı oldukça yaygındır. 

1) Aşırı Alım veya Aşırı Satım Bölgeleri

Kripto Paranızın fiyatının nereye kadar yükselebileceğini tahmin etmeye çalıyorsunuz veya artık yükseliş momentumunun doyuma ulaştığını düşünüyorsunuz ve bu durumda uygun bir satış seviyesi arıyorsunuz. RSI göstergesinin 70 seviyesinin üzerine çıkması alıcıların artık doyuma ulaşmaya başladığı anlamına geliyor ve yükseliş momentumunun hız kaybedebileceğinin bir habercisidir. Bu durumda elinizden çıkarmakta yarar olabilir.

Aynı şekilde 30 seviyesinin altına inmesi satıcıların doyuma ulaşmaya başladığının ve satış momentumunun artık hız kesebileceğini bize söyler. 30’un altına indiğinde kar alımına gidebilir veya alış düşünenler alımlarını yapmaya başlayabilirler. Videomuzu izlemek için Tıklayınız..

Overbought: Aşırı Alım – (Satış için uygun pozisyona girilebilir.)
Oversold: Aşırı Satım – (Alış için uygun pozisyona girilebilir.)
www.rsihunter.com

2) Trend Takibi

Karşınızdaki grafiğin hangi yöne doğru trendleneceği konusunda size fikir sahibi edinmenizi sağlar. Eğer RSI 50.0 seviyesinin üzerindeyse yukarı yönlü trendi, 50.0 altındaysa aşağı yönlü trendi ima eder.

Bu grafikte RSI 50 nin altına geçmiş ve o yönde bir ivmelenme olacağını gösteriyor.

RSI ve Fiyat Uyumsuzluğu

Fiyat ile gösterge uyumu bir hareketin momentumu ve gücü ile ilgili bize ip ucu verir. Fiyat ve gösterge arasında zıtlık yaşanması ise hareketin devamlılığı konusunda bizleri şüphelendirir. Örnek verecek olursak eğer fiyat bir önceki dip noktayı kırmış (lower low) fakat RSI hala bir önceki dibinin üzerindeyse (higher low) bu hareketin kalıcı olabileceği konusunda soru işareti oluşur. Aynı kural diğer yön için de geçirlidir. Fiyatın bir önceki zirveyi geçmesine (higher high) rağmen gösterge hala bir önceki zirvenin altındaysa (lower high) bu yükselişin sahte bir yükseliş olma ihtimali vardır. Bu durumlarda temkinli yaklaşmak gerekir. Grafikte başkaca indikatörlerdende yardım alıp özümseyebilirsiniz.

İLGİLİ  Bitfeks Türkiye'nin Yeni Borsası - BTC BCC LTC Al-Sat

 

Not:

  • RSI göstergesini iki-dört saatlik ve bir günlük grafiklerde kullanın fakat işlem stratejinize göre daha düşük zaman dilimlerinde de kullanabilirsiniz. Kripto paralarda bu zaman dilimlerini daha düşük zaman aralıklarına getirebilirsiniz.
  • Birinci kullanım amacını anlatırken 70 ve 30 seviyelerini baz aldık fakat daha temkinli yatırımcılar 80 ve 20-40 seviyelerini de kullanabilirler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım tavsiyesi-danışmanlığı kapsamında değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir